Toruń - ciekawostki, ludzie, wydarzenia, historia...
Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
nasztorun.c0.pl

Gadu-Gadu Kontakt

Zagadaj na nr: 24915357
Użytkownik 1:

Administrator

ArchiveKatalog stron

Pogoda

Zobacz jaka jest prognoza dla twojej okolicy.

Zaloguj sięOdwiedzili nas.

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterToday41
mod_vvisit_counterYesterday5
mod_vvisit_counterThis Week63
mod_vvisit_counterLast week17
mod_vvisit_counterThis Month122
mod_vvisit_counterLast month153
mod_vvisit_counterAll Days42170

Aktualnie: gości 41 połączonych
Your IP: : 54.90.202.184
 , 
Today: lutego 22, 2018

Mini galeria

Toruń - ciekawostki, ludzie, wydarzenia, historia...
PDF Drukuj Email
niedziela, 19 czerwca 2011 20:25

TEATR MIEJSKI IM. WILIAMA HORZYCY

          Teatr Miejski wybudowany został przez władze niemieckie w 1904 roku w celach polityczno – propagandowych. Koszt budowy wyniósł 460.000 marek niemieckich z czego 1/8 pokrył rząd niemiecki. Powstał wówczas wspaniały gmach z najnowocześniejszymi urządzeniami technicznymi, osobnym gmachem rekwizytowym i obszerną malarnią. Teatr zbudowała wiedeńska firma F. Fellnera i H. Helmera. Przed wejściem do teatru ustawiono w 1909 roku posągi Melpomeny z mieczem w ręku i Terpsychory z lirą i plektronem, symbolizujące kolejno dramat i muzykę. W ówczesnym czasie uważano teatr toruński za ważną placówkę , świadczy o tym fakt udzielenia Magistratowi subwencji z niemieckiego „Najwyższego Funduszu Dyspozycyjnego” w wysokości 10.000 marek niemieckich rocznie na teatr. Warunkiem uzyskania subwencji było wystawianie przedstawień tylko w języku niemieckim.

Więcej…
 
PDF Drukuj Email
piątek, 18 lutego 2011 14:48

Panoramy

Witam po dłuższej przerwie. Na początek kilka panoram z naszego pięknego miasta.

Więcej…
 
PDF Drukuj Email
środa, 20 października 2010 16:56

Jerzy Fryderyk Steiner

           Postacią nie docenianą acz bardzo interesującą w historii Torunia jest Jerzy Fryderyk Steiner. Steiner pochodził z rodziny rzemieślniczej, która w pierwszej połowie wieku XVIII, przeszła drogę z awansu ze średniego , niezbyt zamożnego mieszczaństwa w rejony warstw wyższych, zbliżając się do patrycjatu i wchodząc do grupu ówczesnych intelektualistów. Steinerowie trudnili się białoskórnictwem. Fach ten należał do ich tradycji rodzinnej. Fryderyk Steiner był synem Jerzego, tóry wpisany został do księgi obywateli miasta Torunia jako przybysz w 1693roku...

           Urodził się najprawdopodobniej przed 3.10.1704 rokiem w Nowym Mieście Toruniu. Po ojcu odziedziczył zawód białoskórnika. Steiner zgodnie z tradycją i ówczesnymi uregulowaniami prawnymi, po skończonej nauce w rodzinnym warsztacie, odbył wędrówkę czeladniczą, która służyła nie tylko do lepszego opanowania tajników własnej profesji, ale przyczyniła się do także do bezpośredniego, osobistego poznania innych środowisk, innych miast w obrębie szeroko pojętego regionu środkowoeuropejskiego. Trasa wędrówki czeladniczej Steinera mogła wieść przez północne Niemcy i że objęła również Wrocław i Kraków. Jak wynika z ustaleń Reinholda Heuera, w maju 1729 roku notowany jest w Malborku, gdzie zapewne zamierzał osiąść. Jednak kontaktów z Toruniem nie zrywa. Pojawiał sie przelotnie a po paru latach osiadł ponownie na stałe w Toruniu. W lipcu 1731 roku uzyskał prawa obywatelskie i uruchomił warsztat, który najprawdopodobniej odziedziczył go po ojcu. W roku 1734 poślubił córkę kuśnierza, Dorotę Kaltenbach.

Więcej…
 

Pałac Maisnera

 

 

Rys G.F. Steiner

Pałac maisnera

          W południowej pierzei Rynku Staromiejskiego pod numerem 7 znajduję się budynek zwany Pałacem Meissnera.
          Inicjator budowy i zarazem jego właściciel Jakub Meissner zasłużył się miastu jako burmistrz,torunski rezydent u dworu królewskiego oraz burgrabia. Należał do najbardziej znaczących politycznie, a także bardziej majętnych członków miejscowej elity społecznej i był niewątpliwie człowiekiem ambitnym i dbającym o swój społeczny prestiż.
          Mimo to jednak wielkie zdziwienie budzi fakkt, że w zrujnowanym wówczas Toruniu zdobył się on na decyzję  o podjęciu budowy gmachu reprezentującego nie tylko wysoki poziom artystyczny, ale i ogromny przepych.
          Do tego celu w roku 1739 zatrudnił najprawdopodobniej znanego wówczas, włoskiego architekta Jana Babtyste Cochiego,
autora wielu budynków o podobnej architekturze w ówczesnym Toruniu m. in. Pałac Fengrenów.
          W wyniku przeprowadzonych prac w latach 30-tych XVIII w. powstał budynek zasugujacy w pełni na nazwę pałacu.

Rys G.F. Steiner

Pałac maisnera

Więcej…
 
PDF Drukuj Email
piątek, 26 marca 2010 17:10

Sylwester Stodewescher - Toruńczyk - Arcybiskup Ryski

 

 

          Do mniej znanych obecnie a jakże słynnych toruńczyków w dawnych czasach należy urodzony w Toruniu Sylwester Stodewescher późniejszy arcybiskup Ryski.

          Urodził się w latach 1405 - 1410 w zamożnej rodzinie mieszczańskiej. Ojcem jego był najprawdopodobniej Jan S,delwische mieszczanin toruński. Piszę najprawdopodobniej gdyż nazwisko ojca jest w dokumencie częściowo nieczytelne, nadto pisownia nazwisk w dawnych czasach była bardzo niestała. Krewnym lub być może rodzonym bratem Sylwestra był Piotr Stodewescher, toruńczyk immatrykułowany w 1426 w Lipsku. Do słynniejszych krewnych Sylwestra należał mąż jednej z wielu sióstr Maciej Wiese, obywatel starego Miasta Torunia.

 

 

           Początkowe nauki Sylwester pobierał w parafialnej szkole toruńskiej przy kościele św Jana. Patronat nad jego osobą przejął Wielki mistrz Konrad von Erlichshausen, wypatrując w nim zdolnego wówczas młodzieńca. Wielki mistrz umożliwił mu kosztem zakonu krzyżackiego ukończenie studiów uniwersyteckich w Lipsku, gdzie jesienią 1426 roku zapisany został w matrykule jako Sylwester Stodeweszer de Toren.

Poprawiony: piątek, 26 marca 2010 17:30
Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 następna > ostatnia >>

Strona 3 z 4
Katalog Stron qlWeb darmowe wpisy strony www Darmowy Katalog Stron WWW Darmowy katalog stron internetowych katalog.inforam.pl