IGNACY ŁYSKOWSKI – Prezes Towarzystwa Naukowego w Toruniu.
Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
nasztorun.c0.pl

Gadu-Gadu Kontakt

Zagadaj na nr: 24915357
Użytkownik 1:

ArchiveKatalog stron

Pogoda

Zobacz jaka jest prognoza dla twojej okolicy.

Zaloguj sięOdwiedzili nas.

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterToday26
mod_vvisit_counterYesterday5
mod_vvisit_counterThis Week48
mod_vvisit_counterLast week17
mod_vvisit_counterThis Month107
mod_vvisit_counterLast month153
mod_vvisit_counterAll Days42155

Aktualnie: gości 26 połączonych
Your IP: : 54.90.202.184
 , 
Today: lutego 22, 2018

Mini galeria

PDF Drukuj Email
poniedziałek, 03 maja 2010 20:03

IGNACY ŁYSKOWSKI – Prezes Towarzystwa Naukowego w Toruniu.

 

Ignacy Łyskowski

 

Jedną z barwniejszych postaci związanych z Toruniem był Ignacy Łyskowski – prezes Toruńskiego Towarzystwa Naukowego w Toruniu od roku 1876.

Ignacy Łyskowski, syn Konstantego i Anny zd. Rutkowskiej, urodził się 13 września 1820 roku w Mileszewach w Prusach Zachodnich. Był jednym z dziewięciorga dzieci, skromny, otwarty.

Kształcenie zaczynał w domu rodzinnym pod okiem prywatnego nauczyciela do czternastego roku życia. Następnie kontynuował naukę w gimnazjum w Chojnicach, gdzie po czterech latach przeprowadzono młodego wówczas Ignacego, do nowo powstałego gimnazjum w Chojnicach, które ukończył w 1843 roku, zdając egzamin dojrzałości...

 

          W tym samym roku Ignacy Łyskowski udał się na uniwersytet Fryburski w Badenii. W roku 1846 opuścił tenże uniwersytet, jak równie wielu podobnych mu młodych ludzi, schronił się w zaciszu domowym w towarzystwie tylko i wyłącznie książek. Dopiero wypadki po roku 1948 wyprowadziły Ignacego znów na arenę publiczną. Wówczas to „…z polecenia komitetu polskiego dla ziem pruskich, udał się do Frankfurtu nad Menem i tam w Przedparlamencie, a następnie jako poseł powiatu Brodnickiego i Lubawskiego w Parlamencie, protestował przeciw wcieleniu Prus polskich do Rzeszy Niemieckiej.”

            Działając w parlamencie wydał pierwszą broszurę polityczną w języku niemieckim „Beitrage zur Beluctung der Polenfrage”

            Należał do tak zwanej nowopowstałej „Ligi Polskiej” gdzie z polecenia tejże wydał: „Książeczkę dla ludu Polskiego”. Po kilku latach działalność Ligi została zakazana a Ignacy usunął się ponownie do cichej pracy w ojczystych stronach. W 1853 roku od reszty swojego rodzeństwa wykupił Ignacy całe Mileszewy, które doprowadził do prawdziwo blasku.

            Podczas swej ciężkiej pracy na wsi nie zapominał ciągle o swoim patriotyzmie i służeniu dobru polskiemu. Przekonany był, że w czasach w których żył, państwo nasze było rolnicze i dobrze prowadzone gospodarstwo było narodowym bogactwem. Wydał też dlatego w roku 1853 dziełko agronomiczne Pt. „ Gospodarz”, które rozeszło się w dwudziestu pięciu tysiącach egzemplarzy.

Mileszewy

Mileszewy

Tablica pamiątkowa i dom w Mileszewach.

            Niedługo potem wydał dla gospodarzy włościańskich „Trzy nauki gospodarskie”.  Praca ta miała na celu pomoc drobnym gospodarzom wiejskim aby nie zostawali w tyle za postępem. Książka ta również rozeszła się po Polsce w bardzo dużej ilości egzemplarzy.

            Do dzieł jakie jeszcze wydał  możemy zaliczyć: „ Pieśni gminne przysłowia polskie w Prusach Zachodnich”, którym zawarł ogólną charakterystykę ludu polskiego.

            W wieku 35 lat, Ignacy Łyskowski, postanowił się ożenić. Wybranką jego serca została Antonina Paruszewska z Obódna na Wielkopolsce. Po ożenku jeszcze bardziej oddał się pracy na wsi.

Pośród zasług Łyskowskiego ,  można nadmienić, że jako pierwszy w Prusach Zachodnich,  sam jeden założył w powiatach brodnickim i lubawskim, czterdzieści biblioteczek parafialnych.

            W roku 1861 Ignacy Łyskowski został kandydatem na naczelnika powiatu brodnickiego. Niestety nie został naczelnikiem, gdyż w swoim życiorysie jaki musiał przedstawić przed wyborami podkreślał swoją polskość i patriotyzm, krytykując przy tym germanizację.

 

         

Portret

Portret

Portrety Ignacego Łyskowskiego

           Działając na wsi i prowadząc swoją publiczną działalność Ignacy Łyskowski został doceniony przez różne Towarzystwa. I tak w roku 1862 został członkiem korespondentem krakowskiego Towarzystwa  rolniczego. W 1865 uzyskał godność członka honorowego Towarzystwa rolniczo – przemysłowego w Gostyniu.     

            W roku 1876 uzyskał godność prezesa Towarzystwa Naukowego w Toruniu, które dzięki jego staraniom i innych zacnych członków zaczęło się pomyślnie rozwijać. Nikt godniejszy nie mógł zostać prezesem niż właśnie sam Ignacy, gdyż łączył w swojej osobie naukę, zamiłowanie do pracy, żelazną wytrwałość i szczery patriotyzm.

            Od roku 1866 Łyskowski zostaje posłem na sejm pruski z powiatów brodnickiego i lubawskiego. Działalność jego jako posła jest bardzo owocna. W każdym swoim wystąpieniu domagał się tego, czego żądało społeczeństwo polskie i co miało prawo żądać. Pomimo zostania posłem, nie zapomina on o pracy na gospodarstwie, oddając się życiu politycznemu i rolniczemu z jednakową pasją.

            Zmarł w roku 1886 w wieku 66 lat. Jego zasługi dla patriotyzmu polskiego, polskości, walki o nią na scenie politycznej a także działalność rolnicza będą zawsze w naszej pamięci. Imieniem Ignacego Łyskowskiego zostało nazwane wiele szkół a także ulic nie tylko w woj. Kuj –Pom.  ale i w całej Polsce.  

  
Wykorzystano zdjęcia pochodzące z :
 
www.biblioteka.brodnica.pl
www.brodnica-online.pl
www.dworki.3k.pl
www.rotmanka.com

Artykuł opracowano na podstawie :
 
„Album posłów Polskich na sejmie pruskim i parlamencie niemieckim od 1873 do1876 roku” Toruń nakładem księgarni Nowej (W. Małecki) 1877.

 

 

 

 
Katalog Stron qlWeb darmowe wpisy strony www Darmowy Katalog Stron WWW Darmowy katalog stron internetowych katalog.inforam.pl