Jerzy Fryderyk Steiner
Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
nasztorun.c0.pl

Gadu-Gadu Kontakt

Zagadaj na nr: 24915357
Użytkownik 1:

ArchiveKatalog stron

Pogoda

Zobacz jaka jest prognoza dla twojej okolicy.

Zaloguj sięOdwiedzili nas.

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterToday25
mod_vvisit_counterYesterday5
mod_vvisit_counterThis Week47
mod_vvisit_counterLast week17
mod_vvisit_counterThis Month106
mod_vvisit_counterLast month153
mod_vvisit_counterAll Days42154

Aktualnie: gości 25 połączonych
Your IP: : 54.90.202.184
 , 
Today: lutego 22, 2018

Mini galeria

PDF Drukuj Email
środa, 20 października 2010 16:56

Jerzy Fryderyk Steiner

           Postacią nie docenianą acz bardzo interesującą w historii Torunia jest Jerzy Fryderyk Steiner. Steiner pochodził z rodziny rzemieślniczej, która w pierwszej połowie wieku XVIII, przeszła drogę z awansu ze średniego , niezbyt zamożnego mieszczaństwa w rejony warstw wyższych, zbliżając się do patrycjatu i wchodząc do grupu ówczesnych intelektualistów. Steinerowie trudnili się białoskórnictwem. Fach ten należał do ich tradycji rodzinnej. Fryderyk Steiner był synem Jerzego, tóry wpisany został do księgi obywateli miasta Torunia jako przybysz w 1693roku...

           Urodził się najprawdopodobniej przed 3.10.1704 rokiem w Nowym Mieście Toruniu. Po ojcu odziedziczył zawód białoskórnika. Steiner zgodnie z tradycją i ówczesnymi uregulowaniami prawnymi, po skończonej nauce w rodzinnym warsztacie, odbył wędrówkę czeladniczą, która służyła nie tylko do lepszego opanowania tajników własnej profesji, ale przyczyniła się do także do bezpośredniego, osobistego poznania innych środowisk, innych miast w obrębie szeroko pojętego regionu środkowoeuropejskiego. Trasa wędrówki czeladniczej Steinera mogła wieść przez północne Niemcy i że objęła również Wrocław i Kraków. Jak wynika z ustaleń Reinholda Heuera, w maju 1729 roku notowany jest w Malborku, gdzie zapewne zamierzał osiąść. Jednak kontaktów z Toruniem nie zrywa. Pojawiał sie przelotnie a po paru latach osiadł ponownie na stałe w Toruniu. W lipcu 1731 roku uzyskał prawa obywatelskie i uruchomił warsztat, który najprawdopodobniej odziedziczył go po ojcu. W roku 1734 poślubił córkę kuśnierza, Dorotę Kaltenbach.

          

 

 

          Dlaczegóż o Fryderuku Steinerze warto wspomnieć na tej stronie ?

             A dlatego, że pasją i zamiłowaniem jego było rysowanie i robienie szkiców ówczesnego Torunia. Jego ilustracje posiadają ogromną wartość historyczną, dokumentalną a także są istotnym wkładem w rozwój toruńskiej weduty. Początkowo włoski termin „weduta” zastrzeżony był dla ogólnych widoków miast, widzianych z zewnątrz, spoza murów miejskich i obwałowań. Później jego znaczenie rozciągnięto niejako na wewnętrzne widoki miejskie, na fragmenty zabudowy w postaci ulic, placów, a nawet pojedyńczych budowli lub ich kompleksów.

 

          Zespół rysunków Torunia i miast ziemi chełmińskiej powstał około 1727 – 1744 r. Steiner , czyli autor przygotował swoje rysunki do druku, jednak nie zdołał tego zamierzenia zrealizować. Zmarł po 1761 roku. W Toruniu jego rysunki były początkowo przedmiotem zainteresowania, próbowano je nawet naśladować czy uzupełniać (tzw. Pseudo-Steiner ). Jednak do druku oryginalnych rysunków nie doszło, prawdopodobnie z powodu trudnej w ówczesnym czasie sytuacji miasta- zbiedniałego, przez 21 lat po I rozbiorze Polski z 1772 rokuotoczonego kordonem pruskiej monarchii Hohenzollernów, a wreszcie w 1793 zaanektowanego przez Prusy.          U schyłku XVIII stulecia, zespół rysunków Steinera dostał się w ręce wybitnego anatoma, lekarza i fizyka Thomasa Sommerringa (1755 – 1830). Spadkobiercami jego mienia było dwoje dzieci , które przyjęły również zbiory rękopiśmienne Steinera. Rodzina frankfurckich Sommerringów przechowywała rysunki aż do początków XX stulecia.   

       Wówczas to na początku XX stulecia w Toruniu, przypomniano sobie o zbiorze rysunków Steinera. Było to zasługą sędziego ziemskiego Bialonoskiego, członaka niemieckiego Coppernicus-Verein fur Wissenschaft und Kunst zu Thorn, istniejącego od 1853roku towarzystwa skupiającego miejscową inteligencję, zwłaszcza zaś profesorów gimnazjalnych.. Bialonski dotarł do w kwietniu 1913 roku do prawnuczki Sommerringa , która wyraziła zgodę  na wypożyczenie Towarzystwu tzw. Albumu. Nie zgodziła się jednakowoż na jego sprzedanie. Długo prawnuczka Sommerringa ni chciała sprzedać Albumu, dopieo zmusiła ja do tego trudna sytuacja finansowa po przegranej wojnie przez Niemcy w 1918 roku. Album został zaupiony 6 lutego 1919 roku za 750 marek.

 

 

           Oryginał Albumu już jednak nigdy nie wrócił do Torunia.  

 

 

 

Wykorzystano : „Toruń i miasta ziemi chełmińskiejna rysunkach Jerzego Fryderyka Steineraz pierwszej połowy XVIII wieku” pod redakcją Mariana Biskupa Toruń 1998.

 

 

 
Katalog Stron qlWeb darmowe wpisy strony www Darmowy Katalog Stron WWW Darmowy katalog stron internetowych katalog.inforam.pl