TEATR MIEJSKI IM. WILIAMA HORZYCY
Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
nasztorun.c0.pl

Gadu-Gadu Kontakt

Zagadaj na nr: 24915357
Użytkownik 1:

ArchiveKatalog stron

Pogoda

Zobacz jaka jest prognoza dla twojej okolicy.

Zaloguj sięOdwiedzili nas.

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterToday45
mod_vvisit_counterYesterday5
mod_vvisit_counterThis Week67
mod_vvisit_counterLast week17
mod_vvisit_counterThis Month126
mod_vvisit_counterLast month153
mod_vvisit_counterAll Days42174

Aktualnie: gości 45 połączonych
Your IP: : 54.90.202.184
 , 
Today: lutego 22, 2018

Mini galeria

PDF Drukuj Email
niedziela, 19 czerwca 2011 20:25

TEATR MIEJSKI IM. WILIAMA HORZYCY

          Teatr Miejski wybudowany został przez władze niemieckie w 1904 roku w celach polityczno – propagandowych. Koszt budowy wyniósł 460.000 marek niemieckich z czego 1/8 pokrył rząd niemiecki. Powstał wówczas wspaniały gmach z najnowocześniejszymi urządzeniami technicznymi, osobnym gmachem rekwizytowym i obszerną malarnią. Teatr zbudowała wiedeńska firma F. Fellnera i H. Helmera. Przed wejściem do teatru ustawiono w 1909 roku posągi Melpomeny z mieczem w ręku i Terpsychory z lirą i plektronem, symbolizujące kolejno dramat i muzykę. W ówczesnym czasie uważano teatr toruński za ważną placówkę , świadczy o tym fakt udzielenia Magistratowi subwencji z niemieckiego „Najwyższego Funduszu Dyspozycyjnego” w wysokości 10.000 marek niemieckich rocznie na teatr. Warunkiem uzyskania subwencji było wystawianie przedstawień tylko w języku niemieckim.

           Ten stan trwał do czasu uzyskania przez miasto niepodległości. Pierwszym polskim przedstawieniem była sztuka wystawiona 28 listopada 1920 roku pt. „Zemsta za muru granicznego” .Aleksandra Fredry w reż. Franciszka Frączkowskiego A pierwszym polskim dyrektorem był Franciszek Frączkowski. Teatr nosił wówczas nazwę „Teatr Narodowy na Pomorzu” i grywano w nim sztuki wyłącznie polskich autorów.

          W sierpniu 1921 roku kierownictwo teatru objął Mieczysław Szpakiewicz, który postawił teatr na wysokim poziomie dzięki starannym i stylowym wystawianiem sztuk. We wrześniu 1922 roku teatr umiastowiono i nadano nową nazwę „Teatr Miejski w Toruniu” Kierownictwo nadal sprawował pan Mieczysław Szpakiewicz.

          Jego następcą został Karol Spitzbart – Benda i z dniem 1 września 1924 roku zaczął prowadzić na własny rachunek dramat, komedię i operetkę. Z wystawieniem operetek dyrektor Benda trafił w dziesiątkę gdyż cieszyły się one dużą popularnością. Jednak Toruń nie był w stanie utrzymać stałej opery , więc zwrócił się do sąsiednich miast Bydgoszczy i Grudziądza z propozycją fuzji trzech teatrów co umożliwiało wymianę repertuarów. Wspólnymi siłami trzech teatrów z wydatną pomocą Magistratów trzech miast i rządu stworzono operę pod kierownictwem Jerzego Bojanowskiego. Natomiast naczelnym dyrektorem „Zjednoczonych teatrów miejskich” został Karol Sptzbart – Benda.

          Dnia 1 marca 1926 Karol Benda ustąpił ze stanowiska dyrektora. Doprowadziło do tego niedotrzymanie obietnic rządu w sprawach subwencji i niechęć miasta Bydgoszczy do zjednoczonego teatru, gdzie główna dyrekcja i administracja pozostawała w Toruniu. Powstało wówczas nowe Zrzeszenie Artystów , które przyjęły nazwę „Teatry Miejskie Toruń – Grudziądz”. Kierownikiem zrzeszenia został dyrektor dotychczasowej opery Jerzy Bojanowski. Po nie długim czasie po odsunięciu się Bydgoszczy i Rządu Polskiego od opery, została ona zlikwidowana a na budynek rozpisano nowy konkurs.

          W wyniku konkursu z dniem 1 września 1927 budynek teatru objął Jerzy Rygier który zaczął prowadzić dramat, komedie i operetkę.

          W okresie okupacji w toruńskim gmachu teatralnym działała niemiecka opera i operetka. Polski teatr ponownie rozpoczął pracę w czerwcu 1945 r.

          Najwybitniejszą osobowością twórczą okresu powojennego był Wilam Horzyca - jeden z największych polskich inscenizatorów i reformatorów teatru. I właśnie w 1960 roku Teatr Miejski w Toruniu otrzymał jego imię.

          W 1949 roku teatr połączono ze sceną bydgoską w kombinat pod nazwą Państwowe Teatry Ziemi Pomorskiej Bydgoszcz-Toruń; w wyniku fuzji powstał wspólny zespół aktorski, który ciągle borykał się z różnymi trudnościami organizacyjnymi. Połączenie teatrów oficjalnie argumentowano oszczędnościami, ale naprawdę chodziło o to, że fizycznie w Bydgoszczy teatr nie istniał (zniszczony w czasie wojny), a w wyniku połączenia i ujednolicenia można przenieść z Torunia do Bydgoszczy co się da - tak też się stało. W 1958 roku oddzielono zespół toruński .

          Od początku istnienia budynku teatru jego wnętrze kilkakrotnie zmieniało swój wygląd. Pierwsze zmiany na widowni nastąpiły w 1934 r. – złoto i purpura zostały zamienione na srebro i popiel. Podczas przebudowy w latach 1941–42 westybul, foyer, korytarze i widownia straciły dekoracje rzeźbiarsko-sztukatorską. Na I piętrze pojawiły się loże. Cała widownia otrzymała nowe fotele i stylowo upięte kotary. W tym samym czasie „zniknął” budynek zaplecza. Dopiero w 1995 r. po wielu latach budowy oddano do użytku nowy budynek zaplecza z małą sceną.

 

 
Katalog Stron qlWeb darmowe wpisy strony www Darmowy Katalog Stron WWW Darmowy katalog stron internetowych katalog.inforam.pl