Poczta Główna
Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
nasztorun.c0.pl

Gadu-Gadu Kontakt

Zagadaj na nr: 24915357
Użytkownik 1:

ArchiveKatalog stron

Pogoda

Zobacz jaka jest prognoza dla twojej okolicy.

Zaloguj sięOdwiedzili nas.

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterToday49
mod_vvisit_counterYesterday5
mod_vvisit_counterThis Week71
mod_vvisit_counterLast week17
mod_vvisit_counterThis Month130
mod_vvisit_counterLast month153
mod_vvisit_counterAll Days42178

Aktualnie: gości 49 połączonych
Your IP: : 54.90.202.184
 , 
Today: lutego 22, 2018

Mini galeria

PDF Drukuj Email
poniedziałek, 20 czerwca 2011 22:03

Poczta Główna

          W centralnej części zachodniej pierzei Rynku Staromiejskiego w Toruniu widnieje charakterystyczna bryła budynku poczty głównej, pochodząca z końca XIX wieku.

          Umiejscowienie obiektu potwierdza panujące w XIX wieku przekonanie, że budynki pocztowe były - jako niezbędny element komunikacji i łączności - równie ważne dla miasta, jak ratusz czy kościół i zasługiwały na zajmowanie najważniejszych miejsc w mieście.

          Obecnie można mówić bardziej o zespole aniżeli o jednym budynku, gdyż na przestrzeni ostatnich 130 lat na trzech działkach wytyczonych w XVIII wieku zaczęła stopniowo pojawiać się zabudowa, spełniająca różne funkcje pomocnicze czy gospodarcze, związane z funkcjonowaniem urzędu poczt y 2. Teren ten rozpościera się od Rynku Staromiejskiego, w głąb działki, aż do ulicy Piekary. Na przestrzeni wieków przechodził liczne przeobrażenia strukturalne i zmiany budowlane, nieustannie jednak utrzymywał reprezentacyjny charakter, wynikający z położenia działki przy najważniejszym placu miasta.

          Najwcześniejsza fotografia dokumentująca tę część Starego Miasta pochodzi sprzed 1881 roku 8 . Stały w tym miejscu trzy kamienice. Budynek "pierwszej" poczty dostosowany był do wymogów budowlanych, jakie ustalono dla budynków urzędów pocztowych zaliczanych do klasy pierwszej, czyli do tzw. "pocztamtów", jakie pojawiały się w stolicach województw, okręgów i ważniejszych miastach ll . Toruń z racji swego umiejscowienia geopolitycznego - tuż przy granicy z Rosją - musiał być wyposażony w dobry punkt łączności.

          Forma budynków państwowych była narzucana odgórnie, a toruńska poczta doskonale to potwierdza, chociażby swoją zwartą bryłą z wysokim dachem w układzie kalenicowym, ukształtowaniem wnętrz czy sposobem zagospodarowania przyległego terenu. W budynku poczty znajdowały się: odpowiednie pomieszczenie do segregowania i składowania przesyłek, paczek, listów; mieszkanie dla poczmistrza i skromniejsze izby dla personelu, a rozbudowane zaplecze z budynkami gospodarczymi, wozowniami, stajniami świadczyć mogło nie tylko o używaniu dyliżansów pocztowych, ale prawdopodobnie także i osobowych.

          Zaprojektowany przez Johannesa Otzena neogotycki budynek poczty był trójkondygnacyjny, siedmioosiowy, zamknięty dużym, dwuspadowym dachem z rozbudowanymi facjatami zasłoniętymi schodkowymi szczytami. Rzut w kształcie litery "U" całkowicie dopasowany był do istniejącej działki. Pierwsze rysunki poczty odnalezione w zbiorach archiwum pochodzą z maja 1881 roku. Są to rzuty poszczególnych kondygnacji z uwzględnieniem funkcji pomieszczeń oraz przekroje poprzeczne i podłużne z dokładnym wymiarowaniem. Rysunki wykazują charakterystyczną dla Otzena dbałość o precyzję i szczegóły.

          Pod koniec lat osiemdziesiątych XIX w. Keiserliche Ober-Postdirektion wykupiła sąsiadującą z budynkiem poczty działkę Carla Plenza z zamysłem rozbudowy budynku poczty. Początkowo planowano zaadaptowanie istniejącego budynku hotelowego na cele urzędu pocztowego. Wykonano nawet projekt przebić w ścianie granicznej i projekt wykonania nowych podziałów ściankami działowymi. W końcu jednak zdecydowano się na rozbiórkę budynku hotelowego wraz z pomocniczą zabudową w głębi działki . W rok później, tj. w 1892 roku przedstawiono Urzędowi Policji Budowlanej projekt rozbudowy budynku poczty w kierunku południowym o nowe skrzydło z wieżą. Nowy kształt - z niewielkimi zmianami - zachowany został do dziś.

          Projekty rozbudowy podpisane przez A. Brocka całkowicie podporządkowane były istniejącej od 1881 roku poczcie projektu Johannesa Otzena, stały się niemal jej kontynuacją. Z pierwotnego budynku odjęto skrajny południowy szczyt i przedłużono o kolejnych sześć osi, dokładnie powtarzając wykrój i rozstaw okien oraz przedłużając linie dekoracyjnych fryzów. Nową część zwieńczono identycznym schodkowym szczytem. Całkowicie nowym elementem, który jednocześnie stał się dominantą kompozycyjną budynku, była wieża zamknięta namiotowym dachem, zwieńczonym dekoracją metalową na kalenicy i dwoma metalowymi iglicami. Pierwotnie zakładano inne usytuowanie wieży. Na projektach z maja 1892 roku wyraźnie widać, że nie znajduje się na osi środkowej elewacji bocznej, ale na jej zachodnim skraju. Zatem według ówczesnych zamierzeń fasada poczty wyglądałaby nieco inaczej - zamknięta byłaby w formie regularnego prostokąta, którego górna linia kalenicowa byłaby wyraźnie zaakcentowana dekoracją grzebieniastą. Obecnie wieża wyrasta z połaci dachowych i przecina linię kalenicy. Jej przesunięcie nie stanowiło problemu konstrukcyjnego, gdyż cała południowa strona poczty otrzymała solidne fundamentowanie. Pełny kształt wieży znamy dziś niestety tylko z fotografii. Została ona uszkodzona w czasie II wojny światowej. Rozebrana do poziomu gzymsu ostatniej kondygnacji nie stanowi już wysmukłej dominanty, jak pod koniec XIX wieku.

          Zdaniem miejscowych kronikarzy największe nieszczęście dotknęło budynek poczty 24 marca 1910 roku, kiedy to wbrew ogólnym przeświadczeniomo niezawodności zabezpieczeń ogniowych królewskich budynków rządowych wybuchł pożar w północnych pomieszczeniach strychowych, znajdujących się ponad klatką schodową, prowadzącą do mieszkania dyrektora telegrafu. Nowy dach wykonano jeszcze w tym samym roku.

Poczta na starych widokówkach.

Poczta. Widok współczesny.

Do artykółu wykorzystano:

"Zapiski Towarzystwa Naukowego w Toruniu"

Skany starych pocztówek

Stare zdjęcia, szkice i plany pochodzą z "Zapisków Towarzystwa Naukowego w Toruniu"

Zdjęcia kolorowe mojego autorstwa.

 
Katalog Stron qlWeb darmowe wpisy strony www Darmowy Katalog Stron WWW Darmowy katalog stron internetowych katalog.inforam.pl