Dzwon Tuba Dei
Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
nasztorun.c0.pl

Gadu-Gadu Kontakt

Zagadaj na nr: 24915357
Użytkownik 1:

ArchiveKatalog stron

Pogoda

Zobacz jaka jest prognoza dla twojej okolicy.

Zaloguj sięOdwiedzili nas.

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterToday40
mod_vvisit_counterYesterday5
mod_vvisit_counterThis Week62
mod_vvisit_counterLast week17
mod_vvisit_counterThis Month121
mod_vvisit_counterLast month153
mod_vvisit_counterAll Days42169

Aktualnie: gości 40 połączonych
Your IP: : 54.90.202.184
 , 
Today: lutego 22, 2018

Mini galeria

PDF Drukuj Email
wtorek, 21 czerwca 2011 06:55

Dzwon Tuba Dei

          „Kiedy na rezurekcję rozkołyszą się dzwony kościelne – po milczeniu w dni Męki Pańskiej - serca chrześcijańskie z radością wsłuchują się w harmonię dźwięków, płynących z dzwonnic na miasto i budzących wszędzie nastój świąteczny.

          Mimowolnie biegnie wtedy myśl w owe odległe czasy, kiedy przy biciu Wielkiego Dzwonu Świętojańskiego wjeżdżali do miasta Torunia przez Bramę Żeglarską, królowie polscy, by powitani przez dygnitarzy miejskich, udać się po błogosławieństwo Boże do prastarej fary toruńskiej.

          Rozkołysał się Wielki Dzwon, radując się, że dzwonieniem swym mógł witać Majestat Rzeczypospolitej. Obwieszczał miastu dzień uroczysty, a tymczasem odbywało się w świątyni w obecności króla, siedzącego na tronie przy wielkim ołtarzu, uroczyste Te Deum. Poważne dźwięki hymnu ambrozjańskiego unosiły się pod strzeliste sklepienia, które jak ręce złożono do modlitwy podawały korną prośbę wiernych dalej, wzwyż, ku niebu...".

          Swój artykuł rozpoczęłem cytatem z opowiadania "Dzwon Tuba Dei" zamieszczonego w książce pt " Toruń. Najciekawsze osobliwości z dawnych i nowszych czasów". Reszta artykułu oparta jest na wyżej  wspomnianym opowiadaniu.

          Wielki Dzwon świętojański, zwany Trąbą Bożą (Tuba Dei) odegrał, jak widzimy z powyższego, w ceremoniale przyjęć królów polskich w Toruniu zaczną rolę, bijąc bez przerwy podczas wjazdu króla i wtórując swym głosem hymnowi dziękczynnemu.

          Słyszy się go zazwyczaj dwa razy do roku: na Rezurekcję i podczas procesji Bożego Ciała. Głos jego, o niskiej tonacji mollowej, można łatwo odróżnić w zespole od innych dzwonów kościoła.

          Mając średnicy dolnej 2,17metra, jest największym dzwonem nie tylko w Toruniu samym i na Pomorzu, lecz po Zygmuncie wawelskim – największym dzwonem w całej Polsce.

          Waży około 140 cetnarów. Dawniej trzeba było 16 ludzi, ażeby go poruszyć. Od 100 lat wisi na masywnym belkowaniu, na którem stoi przy dzwonieniu 6 – 8 ludzi, którzy poruszając belkowanie przechylają dzwon to w prawą to w lewą stronę, przyczym uderzają krawędzią dzwonu o jego nieruchomo wiszące serce.

          Kształt dzwonu, przy całym jego ogromie, jest piękny i harmonijny. U góry przy krawędzi dzwon ozdobiony jest wydatnymi profilami. Po czterech jego stronach widnieją wypukłorzeźbe wizerunki czterech świętych: św Katarzyny, św Jana Chrzciciela, św. Barbary i św. Jana Ewangelisty. Na krawędzi znajduje się wyryty ozdobnymi literami napis łaciński tej treści:

           "ANNO DOMINI MCCCCC XXII DIE SEPTEMBRIS EGO TUBA DEI IN LAUDEM DEI ET SANCTORUM JOHANNIS BAPTISTAE ET EVANGELISTAE PATRONORUM HUIUS TEMPLI FUSA SUM" 

           "ROKU PAŃSKIEGO 1500, DNIA 22 WRZEŚNIA JA TRĄBA BOŻA NA CHWAŁĘ BOŻĄ I ŚŚ JANA CHRZCICIELA I EWANGELISTY, PATRONÓW TEJ ŚWIĄTYMI, ODLANA ZOSTAŁAM"

          Wg dawnej tradycji nie można było dzwonu przy pomocy zwykłej windy wciągnąć na wieżę, lecz trzeba było zbudować pochyłą powierzchnię z desek ponad dachami domów aż po dzisiejszy tzw. Grzyb na przedmieściu Bydgoskim, i po tej pochyłej wieży mozolnie wciągnięto go na najwyższe piętro wieży.

          Dzwon jest dziełem Marcina Schmidta, odlewnika toruńskiego. Dodał on do stopu miedzianego nieco srebra i złota, i temu zawdzięcza dzwon swój niezwykle dźwięczny głos.

          Trąba Boża, chluba Torunia, przetrwała dotąd wszystkie klęski pożarów i wojen, które nawiedzały Toruń w ciągu wieków. Raz tylko była bardzo poważnie zagrożona: kiedy Szwedzi po katastrofalnym oblężeniu jesienią roku 1703 zajęli Toruń, zdjęli Trąbę Bożą i spuścili ją na pierwsze piętro wieży, chcąc ją następnie zabrać do Szwecji jako łup wojenny, jak zabrali wówczas dwa dzwony z kościoła św. Jakuba.

          Niemal w ostatniej chwili Rada miasta Torunia złożyła Szwedom okup 12000 talarów, nałożony na kościół św. Jana, i tak dla Torunia i dla Polski został uratowany ten niezwykle cenny i zadziwiający ogromem okaz średniowiecznej sztuki odlewniczej.”

Zdjęcie czarno-białe pochodzi z opowiadania "Dzwon Tuba Dei" zawartego w książce pt. "Toruń. Najciekawsze osobliwości zdawnych i nowszych czasów".

Zdjęcie kolorowe mojego autorstwa.

 
Katalog Stron qlWeb darmowe wpisy strony www Darmowy Katalog Stron WWW Darmowy katalog stron internetowych katalog.inforam.pl