Fort VII – jako dzieło fortyfikacyjne oraz miejsce martyrologii mieszkańców Torunia i okolic. - Strona 4
Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
nasztorun.c0.pl

Gadu-Gadu Kontakt

Zagadaj na nr: 24915357
Użytkownik 1:

ArchiveKatalog stron

Pogoda

Zobacz jaka jest prognoza dla twojej okolicy.

Zaloguj sięOdwiedzili nas.

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterToday82
mod_vvisit_counterYesterday5
mod_vvisit_counterThis Week104
mod_vvisit_counterLast week17
mod_vvisit_counterThis Month163
mod_vvisit_counterLast month153
mod_vvisit_counterAll Days42211

Aktualnie: gości 82 połączonych
Your IP: : 54.90.202.184
 , 
Today: lutego 22, 2018

Mini galeria

PDF Drukuj Email
niedziela, 07 grudnia 2014 10:39
Spis treści
Fort VII – jako dzieło fortyfikacyjne oraz miejsce martyrologii mieszkańców Torunia i okolic.
Strona 2
Strona 3
Strona 4
Wszystkie strony

Barbarka

Egzekucja na Barbarce

          Pierwszy masowy wywóz więźniów z Fortu VII do pod toruńskiego lasu i ich egzekucja datowany jest na dnia 28 października 1939 roku. Był to transport 130 osób. Więźniów z fortu wywożono grupami, co 30 minut zaplombowanymi ciężarówkami firmy „Jaugsch-Backon-Eksport”.

          Kierownictwo organizacji na Pomorzu siedzibę swoją miało w Bydgoszczy w „Domu Polskim” przy ulicy Gdańskiej i jak wspomniałem powyżej kierował ją adiutant Himmlera Oberfuhrer SS Ludolf v. Alvenslaben. Ciężarówki te były eskortowane przez „Selbstschutz”. Firma ta zajmowała się przed wojną transportem półtusz od okolicznych rolników do toruńskiej rzeźni. W ciężarówkach oprócz więźniów ładowano również łopaty, które wiadomo do czego miały służyć, ale też innym współwięźniom wmawiano, że ludzie z ciężarówki jada do pracy a jak nie wracają to zostali przeniesieni do innego obozu. Takie wymówki przekazywano również rodzinom uwięzionych, które przychodziły pod fort aby dowiedzieć się co się dzieje z ich bliskimi. Jak wiadomo ciężarówki te nie jechały z ludźmi do pracy ale do pobliskich lasów, głównie na Barbarkę, gdzie dokonywano na nich egzekucji. Wywozów dokonywano jeszcze w listopadzie i grudniu mniej więcej raz w tygodniu czasem dwa. Przed wywozem więźniów rozbierano z wierzchniej odzieży. Egzekucje wykonywało tak zwane T-komando (komando śmierci) złożone głównie z miejscowych Niemców. Wśród członków komanda śmierci byli: stolarz Strauss( komendant więzienia), Grossman, piekarz Meister, rzeźnik Broese, Paul Heise, bracia Heyerowie, Wallisowie i adwokat Kohnert. Ciała wrzucano od razu do wykopanych wcześniej dołów i tam je jeszcze dobijano strzałem w głowę. Ogółem na Barbarce i okolicy Niemcy pozbyli się około 600 – 1200 osób. Liczba ta jest trudna do ustalenia gdyż widząc zbliżająca się klęskę III rzeszy Niemcy zaczęli wykopywać masowe groby i palić ciała. Po wojnie odnaleziono zaledwie jedna wspólną mogile na Barbarce. Odnaleziono tam 87 ciał, zwłoki przeniesiono na cmentarz komunalny przy ulicy Grudziądzkiej i tam oddano im należytą cześć. Więzienie w forcie VII zamknięto w 10 stycznia 1940roku. Pozostających tam więźniów wywieziono do obozu w Stutthofie.

 

          Warto wspomnieć również o procesie jaki odbył się przeciwko komendantowi wiezienia w forcie VI Karolowi Friedrichowi Straussowi. Proces był absolutną porażką sprawiedliwości. Odbył się w Berlinie Zachodnim. Dnia 27 czerwca 1969 zapadł wyrok, pomimo tego, że Straussowi udowodniono znęcanie się nad więźniami i osobisty udział w egzekucjach na Barbarce, uniewinniający. W uzasadnieniu wyroku sąd stwierdził że: „ komendant Strauss mordował na rozkaz”

Pomnik ku czci pomordowanych na Barbarce.

          To był smutny okres z historii fortu VII. Po wojnie miejscowe władze prze lewej kaponierze utworzyły miejsce pamięci narodowej o pomordowanych polakach. W 1976 utworzono również izbę pamięci, która dziś już nie istnieje. Pozostała tzw. ściana śmierci i niszczejące tablice które kiedyś ufundowali mieszkańcy ofiarom nazizmu.

Do artykułu wykorzystano wątki i ilustracje:

Niemy świadek : zbrodnie hitlerowskie w toruńskim Forcie VII i w lesie Barbarka.

www.kpbc.umk.pl

Ilustracje kolorowe mojego autorstwa. 
Katalog Stron qlWeb darmowe wpisy strony www Darmowy Katalog Stron WWW Darmowy katalog stron internetowych katalog.inforam.pl