Fort VII – jako dzieło fortyfikacyjne oraz miejsce martyrologii mieszkańców Torunia i okolic.
Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
nasztorun.c0.pl

Gadu-Gadu Kontakt

Zagadaj na nr: 24915357
Użytkownik 1:

ArchiveKatalog stron

Pogoda

Zobacz jaka jest prognoza dla twojej okolicy.

Zaloguj sięOdwiedzili nas.

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterToday38
mod_vvisit_counterYesterday5
mod_vvisit_counterThis Week60
mod_vvisit_counterLast week17
mod_vvisit_counterThis Month119
mod_vvisit_counterLast month153
mod_vvisit_counterAll Days42167

Aktualnie: gości 38 połączonych
Your IP: : 54.90.202.184
 , 
Today: lutego 22, 2018

Mini galeria

PDF Drukuj Email
niedziela, 07 grudnia 2014 10:39
Spis treści
Fort VII – jako dzieło fortyfikacyjne oraz miejsce martyrologii mieszkańców Torunia i okolic.
Strona 2
Strona 3
Strona 4
Wszystkie strony

Fort VII – jako dzieło fortyfikacyjne oraz miejsce martyrologii mieszkańców Torunia i okolic.

 

          Postanowiłem po długim czasie napisać co nieco o toruńskim forcie VII. Jak z każdym toruńskim tego typu obiektem związana jest jakaś historia tak i on ma swoją , której całej pewnie nie znam, ale postaram się choć część jej opowiedzieć. Ostatnio dużo interesowałem się tematem fortyfikacji toruńskich oraz zwiedzałem poszczególne forty. Fort VII jest bardzo przyjemnym miejscem na spędzanie wolnego czasu, choć jest całkowicie zdewastowany i zaśmiecony. Ale dla sympatyków fortyfikacji oraz też ludzi o innych zainteresowaniach jest godny polecenia.

         

          Zacznijmy zatem od początku. Budowa fortu trwała 4 lata. Jest to najpóźniej zaprojektowany fort główny twierdzy. Budowę rozpoczęto w 1980 roku, skończono w 1983 r. Jest on najbardziej wysuniętym fortem na północny - zachód Twierdzy. Oddalony jest w linii prostej od środka twierdzy za którą przyjęto Bramę Mostową na Starym Mieście o 4,1 kilometra. Graniczy z fortami pośrednimi IV i VII

            . Odległość do sąsiednich fortów wynosi odpowiednio 1,45 km i 1,35km w linii prostej. W okolicy fortu znajdują się tak jak i w okolicy innych, schrony piechoty, amunicyjne, artyleryjskie. I tak na wschód od fortu znajdowały się: schron piechoty (J 14) w odległości 325 metrów, schron amunicyjny (M 13) w odległości 550 metrów oraz schron artyleryjski (A 11) w odległości 700 metrów. Zarówno schron piechoty jak i amunicyjny istnieją do dziś w dobrej formie. Niestety po schronie artyleryjskim pozostały tylko ruiny. Natomiast na południe od fortu schron piechoty (J 15) oddalony był o 475 metrów, schron amunicyjny (M 14) o 725 metrów a schron artyleryjski (A 12) o 520 metrów. Niestety ani schron artyleryjski ani amunicyjny nie przetrwał do naszych czasów, pozostały po nich ruiny. Schron piechoty istnieje do dziś i ma się dobrze. Warto dodać, że w sąsiedztwie tego schronu zlokalizowany jest jeden z tradytorów (T 11). W celu wyjaśnienia wszystkie odległości podane są w linii prostej od poszczególnych obiektów. Początkiem pomiaru do każdego schronu jest wejście główne do fortu. W otoczeniu fortu znajdowały się jeszcze dwa połączone z fortem dwukondygnacyjne schrony dla obsługi otwartych baterii skrzydłowych. Lewy schron został zasypany, prawy istnieje do dziś. To by było na tyle, jeżeli chodzi o położenie fortu i sąsiednich budowli fortecznych.

            Po niespełna dziesięciu latach od oddania fortu do użytku, zaczęto pracę modernizacyjne fortu. Związane to było z koniecznością uodpornienia budowli na pociski kalibru 150 mm. Między innymi wzmocniono wszystkie stropy murowane betonową płytą grubości 1 metra oraz dodano na nią jeszcze więcej ziemi. Ponadto wszystkie okiennice dotychczas tylko oszklone wzmocniono grubymi pancernymi żaluzjami. Zaczęto maskować okolicę fortu jak i przyboczne otwarte baterie. Dołożono wiele nowych nasadzeń oraz drut kolczasty. Na koniec doprowadzono do obiektu elektryczność zamieniając tym samym oświetlenie naftowe na elektryczne. Fort posiadał 5 własnych studni głębinowych, 2 kuchnie, 1 piekarnię 36 pomieszczeń koszarowych oraz 12 magazynów. W celach wojskowych posiadał 3 punkty obserwacyjne, 14 działobitni na wale artyleryjskim oraz 12 w bateriach skrzydłowych. W założeniach i w praktyce również, zasięg dział fortu VII sięgał do miejscowości Czarne Błota i Olek. Pruskie władze po oddaniu fortu do użytku nadali mu numer Fort IV im. Friedrich der Grosse słynnego króla pruskiego.

          Po przegranej I wojnie światowej i przejęciu Torunia we władanie polskie Twierdzę Toruń opuściły wojska niemieckie rozgrabiając praktycznie wszystko co się dało. Ograbiony został również fort VII. Po przejęciu go przez władze polskie nadano mu nazwę warowni im. Tadeusza Kościuszki i otrzymał nową numerację VII. Początkowo doraźnie funkcjonował tu szpital weneryczny lecz już od 1924 roku zaczął stacjonować tu 8 płk artylerii przeciwlotniczej przekształcony później w dywizjon. Dywizjon ten stacjonował tu do wybuchu II wojny światowej.

          I to właśnie cztery pierwsze miesiące od wybuchu II wojny światowej były najczarniejsze w całej historii fortu.

  
Katalog Stron qlWeb darmowe wpisy strony www Darmowy Katalog Stron WWW Darmowy katalog stron internetowych katalog.inforam.pl